» Historia
» Galeria
» Juchowo dzisiaj
» Mieszkańcy

Wywiad z Panią Himmele

Pytanie 1: Ile miałam Pani lat jak opuściła Pani Juchowo?

Miałam 10 lat. Byłam trzecim dzieckiem z szóstki rodzeństwa.


Pytanie 2 : Jak wspomina Pani młodzieńcze lata w Juchowie?

To oczywiście wszystko z perspektywy dziecka. Co nas cieszy, co nas denerwuje, co nas straszy. W jaki sposób i z jakich trzeba się przezwyciężać. Czyli na przykład trzeba mieć określone osiągnięcia w szkole i w sporcie. To wszystko było bardzo ciekawe. Najbardziej ciekawiło nas wspinanie się na drzewa. Starsze rodzeństwo kiedy było na czubku drzewa chcieliśmy za nim podążać. Obok pałacu była wielka sosna i wspinaliśmy się tam na sam czubek. Wychodziliśmy z okna i po blachach wchodziliśmy do innych okien. Wszystko to działo się na drugim piętrze. Obowiązywała kolejka, ponieważ pierwsi wychodzili najstarsi i po kolei młodsi. Kiedy moja ciocia stanęła na dole to pogroziła nam palcem hej co wy tam robicie” w tym momencie miałam 6 lat, a moja siostra 4 i ledwo co nogę wystawiła z okna. Oczywiście lepiej byłoby, gdyby ona zostawała w domu. Ta zabawa nie była dla nas tak bardzo straszna. Tylko za pierwszym razem. Jako dzieci chodziliśmy także na wykopki i pilnowaliśmy gęsi.  W latach '90 dopiero przyszło mi do głowy, że nie tęskniłam za domem tylko za wiatrem, który dmuchał od strony jeziora.


Pytanie 3 : Czy wie Pani coś na temat tunelu łączącego kościół z pałacem?

Najwyżej może być w Radaczu. Z opowieści moich dziadków w Juchowie nie istniał taki tunel. To są tylko takie bajki, które są opowiadane. Tak jak o klasztorze, a w budynku o którym tak mówili znajdował się dom rzemieślnika.


Pytanie 4 : Ile osób mieszkało w pałacu?

 

Podliczmy:

- 5 rodzeństwa i ja

- rodzice

- piątka z rodziny z Afryki

- wdowa z dwójką dzieci

- czwórka z rodziny administratora

- nauczycielka

- dwie siostry z Hamburga

- dwie dziewczyny z Berlina

- ciocia z trójką dzieci

- trzy pomocnice

- przyrodnia siostra

- kierowca

- woźnica.

Byli także pracownicy, którzy mieszkali w Kądzielni. Za pałacem był blok i tak zamieszkiwał kierowca.Dziękujemy za wywiad.
Pałac Juchowo

Strona powstała w ramach projektu współfinansowanego ze środków pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Oś 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Stowarzyszenie Partnerstwo Drawy
Borne Sulinowo